Ahoj, už se to načítá…

Sdílejte

Facebook

Instagram

Nahoru

Odlište svůj web pomocí designových experimentů WebGL

21. 8. 2018

Pojďme spolu nejprve nahlédnout do experimetální viditelné části — do budoucnosti interaktivního designu webů. Co bylo včera sérií produktových fotografií nebo videem, může být dnes interaktivním 3D modelem ve virtuálním prostředí. Lámete si hlavu, jak něco efektivně odprezentovat, nebo jak na webu zaujmout? Díky WebGL můžete vykreslovat opravdu cokoliv.

Interaktivní vstupní strana se lépe zamatuje

Rozpohybujte vstupní stranu webu fyzikálními principy jako na našem webu

https://jakub-vanek.cz

WebGl na úvodní straně Jakub Vaněk Studio

Návštěvníky webu vytrhněte ze stereotypu statického designu

Na webu studia Seči jsme rozvlnili fotografie

https://seci.archi

WebGL pro studio Seči

Svůj hudební projekt vyšperkujte hudební vizualizací

http://duatmusic.com/resonance-box/play-soundtrack.html

Udělejte z vašeho produktu hru*

(*otevřete si to na chromu nebo mozille)

http://sobieskivodka.com

 

Rychlá teorie a zásadní pojmy z oblasti designu

WebGL slouží k zobrazování interaktivního 3D prostředí, ve kterém můžete vytvořit, animovat či simulovat prakticky cokoliv. Od webových animací, které jsme dosud používali, se liší především tím, že se jeho kód skládá nejen z JavaScriptu, ale i z kódu Shaderu, který se vykonává přímo na grafické kartě zařízení.

WebVR zajišťuje propojení se zařízeními pro virtuální realitu jako jsou headsety s mobilními telefony, HTC Vive nebo Oculus Rift. Pomocí WebGL můžete generovat stereoobraz, který v brýlích pro VR uvidíte jako 3D prostor a WebVR následně zajistí interakci mezi periferiemi a 3D prostorem.

Technické mantinely

Experimentování je vždy ohraničeno technickými mantinely výkonu a programové vybavenosti počítačů a mobilních zařízení, ale tyto hranice se dnes posouvají mílovými kroky a tak se nám otevírají stále nové možnosti. Za poslední rok, co WebGL sledujeme a aktivně se mu věnujeme, jsme viděli úchvatné animace i plnohodnotné nástroje postavené na této technologii — a to právě díky technickému vývoji zařízení.

WebGL vzniklo z experimentů Vladimira Vukićeviće už v roce 2006, ale až nyní můžeme s klidem tvrdit, že si 3D prostor užije většina desktopových i mobilních uživatelů internetu.

Omezení je jen na společné představivosti webového projektu. Pojďme experimetovat a odlišit vaši značku. Nebo si zatím můžete vybrat své oblíbené rádio zde, které je taky dělané přes WebGL. Super ne? 🙂

Na tento článek bude na našem facebooku navazovat seriál, ve kterém si představíme nejrůznější příklady využití interaktivních animací v praxi.

Tomáš Frantík

Přejete si posílat naše články do e-mailu?

Stačí nám tu nechat váš e-mail.

To asi nebude váš e-mail

Vše v pořádku

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o ochraně osobních údajú naleznete zde — více informací.