Ahoj, už se to načítá…

Sdílejte

Facebook

Instagram

Nahoru

Rozhovor s námi a o nás

22. 1. 2019

Nikdo s námi nechtěl udělat rozhovor, tak jsme ho udělali sami se sebou. Ono je to stejně teď v módě, nechali jsme se inspirovat Jaromírem S.

 

Barbora na Frantu: Oblíbená knížka?
Franta: Že bych měl vyloženě oblibu v nějaký konkrétní knížce se říct nedá. Hodně čtu recepty a technický dokumentace 😀

Franta na Jakuba & Barboru: Jaká byla tvoje první práce v Praze? A co tě vedlo až k tomu, co děláš dnes?
Jakub: Prodával jsem ve skateshopu a lístky na hokej. Ke grafickému designu jsem se dostal přes střední školu, kde jsem studoval obor propagační grafika. Pak to byla série různých malých zakázek, vlastní tvorby a poznání, nedokončených semestrů na vyšší škole, až po malé webové a grafické studio, které máme s Barčou dnes.
Barbora: Co si vzpomínám, tak jsem učila děti tanec. K tomu, co dělám teď, vedla dlouhá cesta. Nejdřív to měl být interiérový design, pak jsem pracovala v módě, pořád přicházelo něco novýho, bavilo mě všechno, ale nic nebylo to jedno, čemu bych se měla věnovat. Teď si to sedlo, od všeho trochu.

Barbora na Jakuba: Symetrie nebo asymetrie?
Jakub:
Wabi sabi.

Jakub na Barboru: Ty máš hodně ráda interiérový design. Cítíš mezi ním a grafikou nějaký průsečík?
Barbora:
Jo. Všechno se propojuje. Nejen tyhle dva obory, ale všechno, co je vizuálně krásný, silně vnímám jako souhru a nekonečnou inspiraci.

Barbora na Frantu: Ty píšeš. Teď nemyslím kódy, ale poezii. Můžeš sdílet nějaký úryvek? I když úryvek oblíbenýho kódu může být taky fajn 😀
Franta:
Já vím, že byste chtěli něco vidět, ale dnes ne 🙂 Jednak jsem se ještě neodhodlal, se veřejně přiznat k tomu, že píšu, a za druhý je to dost ponurá tvorba. Snad kdybych něco složil pro tuhle příležitost? 😀

Franta na Barboru & Jakuba: Oblíbený umělec, nebo dílo?
Barbora:
Nemám jednoho. Ale mám hodně ráda obrazy u babičky. Vždycky, když jsem měla jít odpoledne spát a nespala, tak jsem ležela a hodiny si je prohlížela. Je zvláštní na ně teď koukat, když přijdu na návštěvu.
Jakub: David LaChapelle — Love After the Flood (asi protože mě fascinujou povodně)

Barbora na Jakuba: Je pro tebe výhoda, nebo nevýhoda, že s někým (se mnou) sdílíš i vztah i práci?
Jakub:
Vzhledem k tomu, že jsme docela vyjímečný, z pohledu toho, jak komunikujeme problémy, ale i úspěchy, tak si myslím, že to je výhoda. Řekneš si všechno na rovinu a tím pádem se hned posuneš dál. Tvoříme spolu, takže nemusíme příjít v pět hodin z práce a celý den na sebe vychrlit. A jsme stejně naladění na večerní aktivity, vzhledem ke společnému dni.

 

Fotka Jakub Vaněk — Jakub Vaněk Studiok

Dva kokedamy, za ten na niti děkujeme klientovi Jakubovi Sečimu

 

Jakub na Frantu: Co by tě nejvíc bavilo kódovat?
Franta:
Opět něco, co s Barčou připravíte. To mě baví vždycky — má to hlavu a patu. Máte připravený UI, nezapomínáte na UX, máte podchycenou typografii, víte, kde bude jakej obsah a jakou bude mít formu. Tématicky cokoliv, ale raději zase něco novýho — rád se dozvím novinky z jinýho oboru. A taky by bylo skvělý zase pracovat pro někoho, kdo se snaží věci dělat jinak, být dostupnější lidem a být jim nápomocen 🙂

Barbora na Jakuba: Kde bereš inspiraci?
Jakub:
Od tebe. A z reálnýho života. Příroda, zvířata a jejich barevnost je neuvěřitelná. Třeba ty rajky to je úplně úžasný, a to nejen barevně.

Jakub na Barboru: Jaká je tvoje nejoblíbenější kniha?
Barbora:
Je jich víc, Ze mě: cesta Blázna a vnitřní svět Jaroslava Duška je super a kniha dětství je samozřejmě Harry Potter!

Jakub na Frantu: Ty děláš hlavně v noci. Dobrovolně. Nemáš nedostatek světla? Není to psychicky náročný?
Franta:
Nemám nedostatek světla. Když dělám v noci, tak toho zas tolik nenaspím a přes den mám víc času na procházku nebo relax na sluníčku 🙂 Pracovat v noci má svou výhodu v tom, že Tě nic nevytrhne z myšlenek, dokonce i ruchy z ulice a od sousedů jsou pryč. Psychicky náročný je to ve chvíli, kdy je potřeba něco řešit s ranními ptáčaty a denními tvory, kteří nahazují časy schůzek nebo hovorů jako třeba v 8, v 9 ráno, před obědem, hned po obědě… 😀

 

Fotka Tomáš Frantík — Jakub Vaněk Studiok

Franta akorát shodil svůj dlouhý vlas a vous. Nepoznáváme ho ani my.

 

Barbora na Jakuba: Co tě na tvý práci nebaví?
Jakub:
Nebaví mě tvořit pro firmy, který nemají strategii.

Franta na Jakuba & Barboru: Proti plastovýmu zamoření bojujete doma, na sociálních sítích i na dovolený. S čím nejhorším jste se setkali? Čeho se vám povedlo docílit?
Jakub: Na jedný pláži na Menorce jsme nasbírali za hodinku asi půl kila šťouchátek do uší. To bylo zvláštní v tý panenský přírodě. A také Thajsko. Tam s plastem nešetří. Koupíte mango. Šup. Už ho máte v polystyrénové krabičce. Šup. Už je v igelitce. Šup. Ještě brčko, kdyby náhodou.
Barbora: Jo v Thajsku to bylo slušný. Odkapávač, vedle barel, žabka… Seriálem „Jak žít bez plastů“, který probíhal na facebooku a v novinách, se nám podařilo oslovit velký množství lidí.

Barbora na Frantu: Moře nebo hory?
Franta:
Hory.

Jakub na Barboru: Co tě uklidní, vyrelaxuje, když už toho máš dost? Jak se zbavuješ stresu.
Barbora: 
Jdu se starat o kytky, příroda, ty, cestování, seriál, sprcha, dobrý jídlo, knížka, ponoření se do sebe.

Barbora na Frantu: Známe to všichni, ale u tvý práce to musí být asi častější. Když se něco nedaří, někde je chyba, web je celý rozsypaný, sedíš u toho už 4 hodiny, fakt netušíš, kde se stala chyba, do toho bzučí komár u ucha, sekne se počítač, máš hlad, ztrácíš trpělivost, vidíš rudě… Zkrátka, už si něco rozbil? 😀
Franta:
Nikdy jsem nic vzteky nerozbil (krom těch komárů) 😀 Tyhle okamžiky beznaděje jsou vždy o trpělivosti, ať se to zdá sebevíc marný, to řešení tam vždycky je. A nebo je chyba na straně uživatele (třeba Internet Explorer 7) 😀

Barbora na Jakuba: Vyhovuje ti práce z domova?
Jakub: Jo, když děláme ve dvou, tak ano. Vzájemně se motivujeme. Když jsem byl sám, tak ne.

Jakub na Barboru: Co ti dalo do života největší základ? Co tě jako osobu utvořilo?
Barbora:
Rodiče a jejich otevřená mysl, knížky a pak, když jsem odjela v devatenácti pracovat do zahraničí a měla být sama se sebou. Furt to ještě není utvořený, je to dlouhý proces, vymanit se z těch klasických myšlenkových vzorců a zase se vrátit k bezprostředně čistý dětskosti.

 

 

Jakub na Frantu: Jak vypadá tvůj běžný den (nebo spíš noc…)?
Franta:
Práci si většinou dělím do několikahodinových bloků a ty si dle typu práce rozdělím do dne nebo noci. Teď v zimě mezi prací hodně vařím, zkouším nový věci. Jíst se to většinou dá a občas se dá i říct, že to chutná jak má 😀 V létě chodím často ven, ve dne i v noci. Kamkoliv. Do města, do lesa, na louku, do vedlejších vsí. Hlavně pěšky, daleko, někdy bos a s oblíbenou hudbou. Co se celoročně nemění jsou víkendová posezení s přáteli, to je pro mě odměna, kterou si nedokážu odpustit 🙂

Barbora na Jakuba: Oblíbená knížka?
Jakub:
Muž, který chtěl být šťastný.

Barbora na Frantu: Co si myslíš o umělý inteligenci? Přijde ti to jako skvělý pokrok, nebo máš naopak čapkovský obavy?
Franta:
 AI mi přijde jako skvělá věc. Snad bych i řekl „Už bylo na čase“ 🙂 Byl bych bláhovej, kdybych neměl čapkovský obavy, ale to už bychom se nebavili o AI, ale o lidech.

Jakub na Barboru: Kdyby nezáleželo na penězích a ty bys mohla hned teď něco udělat, tak, co by to bylo?
Barbora:
Šla do Pařížský. Ne, dělám si srandu! 😀 Odjela bych, nevím teď přesně kam, ale rozhodně by tam bylo teplo a málo lidí. Nějaký atol.

 

Fotka Barbora Micajová — Jakub Vaněk Studio

 

Barbora na Jakuba: Jaká byla tvoje první zakázka na logo? Kolik ti bylo?
Jakub:
Logo pro skate shop v Český Lípě. 😀 Bylo mi asi 15 nebo 16.

Franta na Barboru & Jakuba: Nedávno jsme se bavili o bydlení v centru Prahy a o tom, že Vám chybí zahrádka. Co pěstujete na balkoně? A zkoušeli jste pěstovat v komunitní zahradě?
Barbora:
Měli jsme rajčata, okurky, lesní jahody, šnytlik, koriandr, petrželku, rozmarýn, oregano, bazalku, tymián, smil, heřmánek,mátu… to je asi všechno 🙂 Už se zase těším na jaro.
Jakub: A ještě takové japonské salátové listy. Mizuna se to jmenuje. Vyroste to za tři týdny asi o třicet centimetrů. O komunitní zahradě jsem neslyšel.

Jakub na Barboru: Máš nějakýho mentora?
Barbora:
V tomhle moc nejedu. Ale ráda se nechávám inspirovat silnýma stránkama lidí kolem sebe.

Barbora na Jakuba: Jakou hudbu rád posloucháš při práci?
Jakub:
Od smooth jazzu po elektronickou hudbu, Radia 1 až po španělský radio.

Jakub na Barboru: Nejoblíbenější ovoce?
Barbora:
Často se mi to mění, teď je to asi mango. Dala bych si mango…

Franta na Barboru & Jakuba: Bydlení na pláži, nebo na moři?
Barbora:
Raději trochu dál od pláže, kde bude i nějaká zeleň a výhled na moře:)
Jakub: O bydlení na moři jsem nikdy nepřemýšlel. Ale asi domek na pláži a loďku. I když „primera línea“ je v zimních měsících celkem drsné místo 🙂

Přejete si posílat naše články do e-mailu?

Stačí nám tu nechat váš e-mail.

To asi nebude váš e-mail

Vše v pořádku

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o ochraně osobních údajú naleznete zde — více informací.